Zapalenie prostaty i inne schorzenia

Prostata to gruczoł krokowy, będący elementem męskiego układu płciowego. Szczególnie u mężczyzn w dojrzałym wieku zaczyna być powodem problemów zdrowotnych, mających mniej lub bardziej niebezpieczne skutki.

Zapalenie prostaty

Zapalenie gruczołu krokowego może wystąpić u panów w każdym wieku. Jego przyczyną jest bowiem bakteryjne zakażenie, w niektórych przypadkach także zaleganie wydzieliny, powodujące stan zapalny. Objawy zapalenia prostaty to przede wszystkim silne parcie oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Niejednokrotnie pojawia się wysoka temperatura, zwłaszcza w przypadku ostrej infekcji, w przebiegu której występują dodatkowo bóle krocza i podbrzusza, nudności, jak również krwiomocz. Leczenie opiera się głównie na antybiotykoterapii, która trwa kilka tygodni.


Przerost prostaty objawy

Rozrost prostaty jest procesem naturalnym, który rozpoczyna się pomiędzy czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia i przebiega powoli. Stopniowo powiększający się gruczoł krokowy zaczyna uciskać okolice cewki moczowej, wywołując kłopoty związane z oddawaniem moczu. Mężczyzna, który coraz częściej ma silną potrzebę oddania moczu oraz u którego strumień jest przerywany i pojawia się uczucie niedostatecznego opróżnienia pęcherza, najpewniej odczuwa początkowe symptomy wynikające z rozrastającej się prostaty. Kolejne objawy, które powinny zaniepokoić to dłuższy czas potrzebny na rozpoczęcie sikania oraz mniejsza siła, z jaką płynie strumień moczu. Dodatkowo pojawia się konieczność wytężania, żeby pęcherz opróżnił się całkowicie. Minimalne ilości krwi w moczu także powinny skłonić mężczyznę do dalszej diagnostyki. Leki podawane w przebiegu łagodnego przerostu prostaty mają na celu złagodzenie objawów, obniżając napięcie mięśni dróg moczowych oraz zmniejszając pojawiający się obrzęk, jak również poprawiając drożność pęcherza i uelastyczniając lub zmniejszając prostatę. Konieczność leczenie operacyjnego pojawia się w przypadku dużego rozrostu gruczołu krokowego oraz gdy występuje zaleganie moczu w pęcherzu, powodujące częste infekcje układu moczowego. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.