Profilaktyka raka prostaty

Rak prostaty to największa zmora współczesnego świata, jaka występuje wśród chorób męskich. Jest to najczęściej pojawiający się nowotwór złośliwy wśród panów zamieszkujących tereny Unii Europejskiej. Jest to także druga najczęstsza przyczyna śmierci wśród mężczyzn. Sprawdźmy, jak wygląda profilaktyka raka prostaty.

Czynniki zwiększające ryzyko

Wśród czynników, które mogą przyczyniać się do wystąpienia choroby istnieje wiele różnych aspektów. Przede wszystkim są to uwarunkowania genetyczne. Należy wymienić również inne czynniki, takie jak: obszar zamieszkania, pochodzenie, styl prowadzonego życia, miejsce i charakter zatrudnienia, siedzący tryb życia, a także niezdrowa dieta, uboga w owoce, warzywa i kasze. Czynnikiem, który w sposób najbardziej widoczny zwiększą zagrożenie zachorowania na raka prostaty jest wiek. Nowotwór stercza bowiem bardzo rzadko pojawia się przed 40-stym rokiem życia.

Jak zapobiec?

Profilaktyka prostaty sprowadza się do kilku nawyków, które mężczyźni powinni szybko sobie wyrobić. Ich przestrzeganie w znacznym stopniu obniża ryzyko zachorowania. To przede wszystkim zwiększenie aktywności fizycznej, regularne uprawianie dowolnego sportu lub wykonywanie zwykłych, domowych ćwiczeń. Ważne jest również minimalizowanie siedzącego trybu życia. Ryzyko zwiększa palenie papierosów, toteż rzucenie nałogu w dużym stopniu zapobiega wystąpieniu choroby. Bardzo ważna jest zdrowa dieta i zminimalizowanie lub całkowite odrzucenie alkoholu. Należy wyeliminować spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych i nasyconych, które warto zmienić na nienasycone, np. pochodzące z ryb. Spożywanie owoców bogatych w witaminę E, D i beta-karoten również zmniejsza ryzyko wystąpienia raka. Należy wprowadzić do swojej diety dużą ilość pomidorów, które są źródłem lipokenu.

Badania podstawą

Jeżeli przedmiotem naszego zainteresowania jest rak prostaty badania profilaktyczne wydają się niezbędne. Warto przeprowadzać je co jakiś czas, nawet jeśli nie występują żadne objawy, które mogłyby świadczyć o chorobie. W przypadku rozwoju choroby, wczesne wykrycie zwiększa szanse na walkę z nią. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie poziomu markera prostaty PSA. Jednak podwyższone stężenie wcale nie musi oznaczać występowania komórek nowotworowych, a może być przyczyną np. zapalenia prostaty. Jest to jednak sygnał do leczenia. W profilaktyce raka gruczołu krokowego wykonuje się również ultrasonografię przezodbytniczą i badanie per rectum.