Leczenie raka prostaty

Sposób leczenia, jak i jego skuteczność w głównej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach, gdy guz jest niewielki i nie stwarza bezpośredniego zagrożenia zaleca się jedynie obserwację choroby. Czasami rak rozwija się tak wolno, że chory nie potrzebuje interwencji lekarza, a jedynie kontroli. Dopiero, gdy następuje progresja raka rozpoczyna się leczenie.

Jeżeli nowotwór jest ograniczony jedynie do gruczołu krokowego, wówczas można podjąć leczenie radykalne, które całkowicie eliminuje raka. Jedną z radykalnych metod leczenia jest prostatektomia, czyli chirurgiczne wycięcie prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi miednicy. Drugą z metod jest radioterapia, czyli promieniowanie jonizujące wycelowane w komórki nowotworowe w celu ich eliminacji. Co ważne, radioterapia jest równie skuteczna jak leczenie chirurgiczne. Decydując się na jedną z metod należy pamiętać o bezpieczeństwie pacjenta oraz o możliwych powikłaniach.

Raka da się usunąć operacyjnie w całości jedynie wtedy, gdy jest on ograniczony do gruczołu krokowego. Nowotwór w niskim stadium zaawansowania może stwarzać mniejsze zagrożenie dla mężczyzny w podeszłym wieku niż prostatektomia. Chirurgiczne usunięcie raka zaleca się zatem pacjentom do 70. roku życia z jednoczesnym uwzględnieniem ich sprawności. Zabieg chirurgiczne może być szczególnie groźny także dla osób z niewydolnością serca lub przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Powrót do normalnej aktywności, czy ryzyko powikłań jest podobne jak w przypadku radioterapii. Zazwyczaj pacjenci dochodzą do siebie po kilku dniach od operacji. Warto jednak pamiętać o mogących wystąpić skutkach ubocznych. Najczęściej obserwowanymi powikłaniami po operacji są: nietrzymanie moczu oraz zaburzenia potencji.

Radioterapia zalecana jest w przypadku, gdy leczenie chirurgiczne może zagrażać życiu pacjenta lub gdy rak rozprzestrzenił się poza granice stercza. Metoda polega na kilkuminutowym naświetlaniu za pomocą specjalnego urządzenia przez okres od 4 do 6 tygodni. Okres rekonwalescencji jest podobny jak przy radykalnej prostatektomii i również mogą wystąpić powikłania. Do skutków ubocznych mogących pojawić się po radioterapii należą: owrzodzenie odbytnicy, biegunki, zaburzenia wzwodu, czy nietrzymanie moczu.

Kolejną metodą leczenia nowotworu stercza, która może poprawić jakość życia chorego jest podawanie hormonów. Hormoterapię stosuje się jako leczenie wstępne w celu zmniejszenia rozmiarów gruczołu lub w przypadku bardzo zaawansowanego raka, gdy leczenie radykalnie nie przyniosłyby już rezultatów. Do wzrostu i funkcjonowania prostata potrzebuje androgenów, czyli męskich hormonów, z których najważniejszy jest testosteron. Nowotwór stercza również nie powiększa się, gdy nie otrzymuje androgenów, a nawet maleje. Innym sposobem na zmniejszenie produkcji męskich hormonów płciowych jest orchiektomia podtorebkowa, czyli usunięcie części lub całości jąder.

Zarówno chorym na raka prostaty, jak i tym chcącym zapobiec chorobie zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowania zrównoważonej diety. Należy w szczególności wykluczyć z życia papierosy i ograniczyć alkohol, a osoby cierpiące z powodu nowotworu powinny także unikać picia napojów działających diuretycznie (kawa, piwo). Trzeba zrezygnować również z węglowodanów przetworzonych, słodyczy i produktów zawierających tłuszcze nasycone.

Według naukowców istnieje także grupa produktów, która może być pomocna w walce z rakiem. Niektóre warzywa i owoce zawierają fitozwiązki, które są skuteczne w leczeniu nowotworu stercza. Zalicza się do nich w szczególności pomidory, brokuły i winogrona. O odpowiednią dietę i aktywność fizyczną warto jednak zadbać o wiele wcześniej, gdyż jest to najlepsza profilaktyka w przypadku raka prostaty, jak i wielu innych chorób.