Częstomocz

Częstomocz - poznaj i zwalcz przyczyny tego uciążliwego problemu

Częstomocz może mieć wiele przyczyn i choć jedną z najczęściej występujących jest infekcja układu moczowego, to jednak w nielicznych przypadkach problem ten może być objawem poważnych chorób, stąd tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i leczenie.

Częstomocz — przyczyny problemu

Jeżeli chodzi o częstomocz przyczyny jego występowania są naprawdę różne. Jedną z tych najbardziej powszechnych jest zakażenie układu moczowego, z którym mamy do czynienia, jeżeli oprócz częstomoczu występuje również bolesność podczas jego oddawania lub nawet pojawiająca się gorączka. Leczenie częstomoczu, który wynika z zakażenia układu moczowego, wymaga zastosowania antybiotyków (dobranych w zależności od wykonanego na zlecenie lekarza antybiogramu).

Inne o wiele rzadziej występujące choroby, które jednak również związane są z częstomoczem to przepuklina pęcherza moczowego, śródmiąższowe zapalenie nerek czy popromienne zapalenie pęcherza moczowego (związane z rozwijającym się nowotworem).

Częstomocz może również występować u kobiet w ciąży, osób chorych na cukrzycę, choroby weneryczne, a nawet przy nadczynności przysadki mózgowej. Jak widać, przyczyn częstomoczu jest naprawdę dużo, dlatego, jeżeli dotyczy nas ten problem, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i podejmie odpowiednie działania. Jeżeli chodzi o częstomocz leczenie zaczyna się właśnie od rozpoznania tego co wywołuje problem.

Częstomocz u mężczyzn, a problemy z prostatą

Częstomocz pojawiający się u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia jest najczęściej związany z chorobami dotyczącymi gruczołu krokowego. Powszechnie występującym problemem jest łagodny przerost prostaty lub zapalenie tego gruczołu. Niestety jednak czasami okazuje się, że przyczyną częstomoczu jest rak, stąd tak ważne jest szybkie zgłaszanie się do specjalisty w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z oddawaniem moczu.

Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-moczowy/czestomocz-przyczyny-o-czym-swiadczy-czeste-oddawanie-moczu_37459.html
http://www.medonet.pl/magazyny/choroby-ukladu-moczowego,czeste-oddawanie-moczu--czestomocz----przyczyny-i-leczenie,artykul,1577491.html